Wordwebtravel


Gdzie i jak na wakacje? CIekawe miejsca na wypoczynek.

Krynica-Zdrój: śladami Nikifora

PolskaWycieczki / 3 listopada 2015 /

Nikifor, malarz – samouk, stał się jedną z najbardziej znanych osobistości związanych z Krynicą. To znane uzdrowisko kojarzone jest właśnie z jego osobą. Starsi turyści bez wątpienia pamiętają jeszcze te czasy, gdy na głównym deptaku można się było spotkać z Nikiforem sprzedającym swe obrazki.

Dziś po tym człowieku pozostało już tylko wspomnienie, jednak Krynica starannie tę pamięć pielęgnuje. Nikifor doczekał się zatem własnego pomnika, a turyści w czasie wycieczki po tym słynnym zdroju mogą też odwiedzić muzeum Nikifora. Zostało ono urządzone w zabytkowej willi Romanówka, która znajduje się w samym centrum Krynicy.

Na zwiedzających czekają tu słynne obrazki, które Nikifor malował na każdym skrawku papieru. Przedstawiają one sceny z życia Krynicy oraz jej najciekawsze obiekty. Wielką atrakcją jest również słynna skrzynia, w której Nikifor Krynicki przechowywał swe najcenniejsze skarby – kredki, papiery na których mógł malować oraz inne przybory, dzięki którym mógł w prosty i fascynujący zarazem sposób przedstawiać sceny z życia Krynicy.

Dzięki temu każdy z nas może dziś zobaczyć, jak przed laty prezentowało się to znane uzdrowisko.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Park_S%C5%82otwi%C5%84ski_-_Koncertowa.JPG