Wordwebtravel


Gdzie i jak na wakacje? CIekawe miejsca na wypoczynek.

Świętokrzyskie atrakcje. Bodzentyn

GóryPolska / 3 listopada 2015 /

Znane z pięknych widoków i wspaniałej przyrody Góry Świętokrzyskie mogą zaskoczyć także swymi zabytkami. Jednym z nich jest zamek w Bodzentynie, nie bez powodu uznawany za jedną z największych atrakcji w tej części Polski. Dlaczego? Bo to zabytek wyjątkowy.


Powstał on pod koniec XIV wieku, a do jego budowy wykorzystano cegłę oraz kamień. Ta potężna budowla służyła w czasie wojen z Krzyżakami Jagielle, który tu przyjmował posłów. Jeszcze w okresie rozbiorów zamek służył ludności jako szpital wojskowy, a następnie – jako spichlerz.

W późniejszych czasach zamek pozostawał na uboczu zainteresowania i stopniowo niszczał. Sporą jego część rozebrano, wykorzystując uzyskany materiał do budowy nowych domów w okolicy. Dziś jest to malownicza ruina oraz ważny świadek historii. Chętnie przybywają dziś w to miejsce wycieczki, dla których możliwość zobaczenia dawnego zamczyska jest wielką atrakcją.
Bodzentyn może się pochwalić i innymi atrakcjami. To właśnie tu ma swą siedzibę Dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego, tu również znajduje się ciekawy kościół kolegiacki z końca XV wieku. To dzięki tym atrakcjom warto odwiedzić Bodzentyn w trakcie wycieczki po Górach Świętokrzyskich.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/Panorama_Bodzentyna_z_widocznym_zespo%C5%82em_ko%C5%9Bcio%C5%82a_par._pw._%C5%9Bw._Stanis%C5%82awa_1.JPG


Tags :