Wordwebtravel


Gdzie i jak na wakacje? CIekawe miejsca na wypoczynek.

Architektura romańska w Niemczech

Za granicąZwiedzanie / 3 grudnia 2015 /

Architektura romańska w Niemczech jest dość rozwinięta. To, co zaliczamy do architektury romańskiej w Niemczech jest kontynuacją ruchu karolińskiego w architekturze ogólnoeuropejskiej.

W Niemczech w epoce architektury romańskiej chętnie budowano kościoły o układzie centralnym, a także chętnie sięgano po bazyliki. Często także dachy i sklepienia są płaskie, pokryte drewnem.

Niemcy to kraj, który wyprzedził, razem z Francją na przykład Włochy w postępie myśli architektonicznej i to właśnie w Niemczech najszybciej dotarło do sztukmistrzów, że budowanie w stylu romańskim jest optymalne.

Epoka romanistyczna w architekturze rozpoczęła się na przełomie wieków. Cecha charakterystyczna romańskich kościołów niemieckich to przede wszystkim zastosowanie podwójnego transeptu, gdzie w takim układzie buduje się wejście do kościoła z boku świątyni. Poza tym, nad skrzyżowaniem nawy z transeptem buduje się chętnie w czasach romanistycznych wysokie wieże, niespotykanej wysokości jak na Europę z tamtego czasu.

Zdjęcie: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Maria_Laach_Abbey.JPG