Wordwebtravel


Gdzie i jak na wakacje? CIekawe miejsca na wypoczynek.

Zabytki Wilna. Cerkiew Piatnicka

WycieczkiZa granicąZwiedzanie / 4 grudnia 2015 /

Wilno to przede wszystkim piękne cerkwie, z których każda ma swój oryginalny charakter i własną, ciekawą historię. Wśród tego typu obiektów znajdujących się w Wilnie, warto zobaczyć Cerkiew św. Paraskiewy, zwaną też Piatnicą. Ta niewielka cerkiew znajduje się na placyku będącym rozszerzeniem ulicy Wielkiej. Przyciąga ona uwagę swym niepozornym wyglądem oraz skromnością.


Powstała ona w połowie XIX wieku z polecenia Murawiowa. Powstała ona w miejscu starszej cerkwi, zbudowanej najprawdopodobniej jeszcze w XIV wieku z fundacji Marii – żony księcia Olgierda.
Cerkiew ta po drugiej wojnie światowej została zamknięta. W jej wnętrzach urządzono salę wystawową. Obecnie znów odbywają się w niej nabożeństwa. Wnętrze tej cerkwi zostało zdewastowane.

Z ciekawszych elementów jej wystroju na uwagę zasługuje jedynie duży, żelazny żyrandol z dwugłowym orłem – herbem Rosji. Najprawdopodobniej nie jest to jednak fragment dawnego, oryginalnego wystroju tej świątyni. Istnieją przypuszczenia, że ów żyrandol trafił tutaj z kościoła kalwińskiego. W jakich okolicznościach? Tego jeszcze nie wiadomo.

Zdjęcie: wikipedia