Wordwebtravel


Gdzie i jak na wakacje? CIekawe miejsca na wypoczynek.

Jurajskie atrakcje: Tenczynek

PolskaWycieczki / 3 listopada 2015 /

Niewielki Tenczynek, leżący blisko znanych doskonale turystom Krzeszowic, może się pochwalić nie tylko malowniczym położeniem, ale i ciekawymi zabytkami. Ta niewielka miejscowość, będąca niegdyś wsią służebną dla zamku Tenczyn, jest coraz chętniej odwiedzana przez wycieczki. Liczne szlaki turystyczne prowadzące przez jej teren sprawiają, że turyści mogą na wiele ciekawych sposobów wędrować pomiędzy zamkiem Tenczyn a Krzeszowicami. W samym Tenczynku również warto zatrzymać się na chwilę. Co można tu zobaczyć?


W okolicznych lasach zachowały się ślady dawnych szybów, które przypominają o górniczej przeszłości osady. W samej wsi na uwagę zasługuje zbudowany w I połowie XVIII wieku kościół św. Katarzyny. To ciekawa, barokowa budowla, w której podziemiach spoczywa Jan Tęczyński – ostatni pan na pobliskim zamku z tego rodu. Warto też zajrzeć na przykościelny cmentarz, na którym spoczywa znany aktor – Bogumił Kobiela.

W czasie wycieczki po tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej warto też zajrzeć do „dzielnicy” Tenczynka o nazwie Rzeczki. Tu znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Lesie Zwierzynieckim. To neogotycka Brama Zwierzyniecka. Jest ona pamiątką po dawnym zwierzyńcu – otoczonym terenie, w którym spotykali się na polowaniach członkowie rodu Potockich.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tenczynek#/media/File:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Katarzyny_w_Tenczynku.JPG


Tags :