Wordwebtravel


Gdzie i jak na wakacje? CIekawe miejsca na wypoczynek.

Niezwykłe budowle. Sękowa

PolskaWycieczki / 3 listopada 2015 /

Niewielka Sękowa może się pochwalić wyjątkowym skarbem drewnianej architektury. Tutejszy kościół św. Filipa i Jakuba jest jedną z najciekawszych świątyń w Polsce, a zarazem jednym z drewnianych kościółków z terenów południowej Małopolski, które znalazły się na słynnej liście UNESCO.

Ten cenny zabytek architektury pochodzi z początków XVI stulecia i jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez wycieczki budowli w południowej Małopolsce. Czym wyróżnia się ta budowla? Jej najbardziej charakterystycznym elementem są potężne soboty, które otaczają cały kościół.

Wspaniale prezentuje się również wyposażenie tej świątyni, w której wnętrzu można ujrzeć wiele cennych zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje tu ołtarz główny, będący pięknym przykładem sztuki z czasów późnego renesansu. Ciekawe są też ołtarze boczne, które powstały w początkach XX wieku w stylu neorenesansu.

Nie można pominąć tu tak cennych polichromii, będących ciekawą pamiątką z XIX stulecia. Są one jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w kościelnym wnętrzu. Nie brak tu również ludowych akcentów, wśród których z pewnością warto wymienić obrazy przedstawiające drogę krzyżową.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Koscio%C5%82_Sekowa_calosc.jpg