Wordwebtravel


Gdzie i jak na wakacje? CIekawe miejsca na wypoczynek.

Skarby Opolszczyzny: Bierdzany

PolskaWycieczki / 29 grudnia 2015 /

To jedna z ciekawszych wsi na terenie województwa opolskiego, którą wycieczki odwiedzają dość chętnie. Bierdzany, które pojawiają się już w dokumentach z XIII wieku, mogą się pochwalić ciekawym zabytkiem sakralnej architektury. To ciekawy kościół z początków XVIII wieku, który ceniony jest zarówno ze względu na swą architekturę, jak i ciekawe malowidła ścienne. Co warto wiedzieć na jego temat?


Kościół św. Jadwigi w Bierdzanach to wyjątkowy zabytek. Wzniesiony w 1711 roku, jest jednym z najcenniejszych skarbów drewnianej architektury na terenie województwa opolskiego. To kuszący cel wycieczki dla każdego miłośnika ludowego budownictwa, który może oczarować zarówno swą formą, jak i pięknym wnętrzem. Jego najcenniejszym skarbem są wspaniałe polichromie, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

Największą sławą cieszy się malowidło, znane doskonale jako „Śmierć Bierdzańska”. To dzięki niemu ta opolska wieś stała się doskonale znana miłośnikom sztuki sakralnej. Ta wspaniała polichromia przez wiele lat ukryta była pod warstwą farby.

W czasie prac prowadzonych w latach 60. XX wieku udało się odkryć na nowo te malowidła. Dzięki stopniowej restauracji polichromie z kościoła św. Jadwigi powoli odzyskują swój dawny blask i przyciągają turystów zafascynowanych historią sztuki sakralnej.

Foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/POL_Bierdzany_kosciol.jpg